RSV: az életveszélyes légúti betegség – így védheti meg gyermekét
Az őszi és téli hónapokban megsokasodnak a lázzal, köhögéssel járó légúti betegségek, melyek közül az RSV (Respiratory Syncytial Virus) a koraszülöttek és csecsemők esetében kórházi kezelést, esetenként intenzív ellátást igénylő állapotot is okozhat. Tudta, hogy hazánkban minden 15-20. baba kórházba kerülhet az RSV-betegség miatt? Mivel a fertőzésre nincs célzott terápia vagy gyógyszer, ezért a megelőzésre nagy hangsúlyt kell fektetni – mondja Prof. Dr. Mészner Zsófia, a Gyermekgyógyászati Központ csecsemő- és gyermekgyógyász, infektológus, védőoltási szaktanácsadója.
Mi az RSV?
A respiratory syncytial virus (RSV- légúti óriássejtes vírus) egy gyakori légúti vírus, ami a légzőrendszer nyálkahártyájának sejtjeit támadja meg. Az RSV okozta fertőzés enyhe, megfázáshoz hasonló tünetekkel (orrfolyással, köhögéssel, lázzal) jár, és kétéves korára szinte minden gyermek átesik rajta. A légúti vírus azonban a hat hónaposnál fiatalabb, veszélyeztetett csoportba tartozó csecsemőknél súlyos légzészavart okozhat, ami kórházi kezelést vagy intenzív ellátást tehet szükségessé. Különösen nagy kockázatnak vannak kitéve a koraszülöttek, a 12 hetesnél fiatalabb gyermekek, valamint a légzési és keringési betegségekben érintett és immunhiányos csecsemők. Prof. Dr. Mészner Zsófia arra hívja fel a figyelmet, hogy ha szűnni nem akaró, kínzó köhögést, szapora légzést, zihálást, etetési nehézséget vagy bágyadtságot tapasztalunk a csecsemőnél, forduljunk orvoshoz, mert a kis hörgőcskék gyulladása vagy tüdőgyulladás is állhat a tünetek mögött.
A megelőzés lehetőségeiről
–Az eddigi tapasztalatok alapján az RSV-járványok hazánkban októbertől áprilisig fordulnak elő, és jellemzően a téli hónapokban a legmagasabb a fertőzések száma. A koronavírus-lezárásoknak köszönhetően és a maszkviselés miatt is jelentősen visszaszorult légúti fertőzések azonban az elmúlt 1-2 évben korábban jelentkeznek és hosszabb ideig tartanak. Mivel az RS-vírus cseppfertőzéssel terjed, és a fertőzésre nincs célzott oki terápia vagy gyógyszer, ezért a megelőzésben sokat segít, ha a babával kerüljük a zsúfolt helyeket, nagy családi összejöveteleket ezekben a hónapokban. Érdemes fokozottan figyelni a higiénés szabályok betartására (gyakori kézmosás, felületfertőtlenítés), valamint a szociális távolságtartásra is – tanácsolja a szakember. A várandós édesanyák 24-36. hét közötti oltásával is segíthetünk kialakítani a leendő újszülött, csecsemő védelmét az első hónapokban az RS-vírus ellen. A vakcina hatására termelődő antitestek a placentán keresztül eljutnak a magzathoz, és a születést követő hat hónapig védik a gyermeket. A védőoltás felvétele szeptember és január között javasolt a várandósok számára.
A gyermekek RSV elleni védőoltása
–Az RSV megelőzésére hagyományos védőoltás nem áll rendelkezésünkre, de azon két év alatti gyermekek, akik magasabb kockázati csoportba tartoznak, javasoltak passzív immunizációra. A vakcina egy palivizumabnak nevezett hatóanyagot tartalmaz, ami kifejezetten az RSV ellen hat. Mivel az oltás csak rövid távú védettséget ad, ezért a megfelelő ellenanyagszint fenntartása érdekében fontos, hogy a vakcinát havonta egy alkalommal kell alkalmazni az RSV-fertőzések szezonális időszakában, november és április között – magyarázza a szakember. A védőoltás igénybevételére neonatológus szakvéleménye alapján, térítésmentesen is van lehetőség a 32. gesztációs hét előtt született gyermekek esetében.
Kiknek javasolt az RSV oltás felvétele?
- RSV-járvány idején a terhesség 32. hetében vagy korábban született, hat hónaposnál fiatalabb csecsemők számára.
- Kétévesnél fiatalabb gyermekeknek, akik koraszülöttként a megelőző hat hónapban bronchopulmonális diszplázia miatt kezelést igényeltek.
- Kétévesnél fiatalabb, súlyos, veleszületett (műtétileg nem korrigált) szívbetegségben szenvedő gyermekeknek.
A gyermekek az oltást injekció formájában izomba, általában a comb külső oldalába kapják. Az RSV megelőzésére adott oltás nem befolyásolja a további védőoltások hatékonyságát és beadásuk idejét. Amennyiben több oltás beadása is szükséges a koraszülöttnél, az RSV az oltási reakciók súlyosságát sem növeli.
–Az 1 éves kor alatti csecsemők esetében a kórházi felvételek leggyakoribb oka az RSV-fertőzés. Ilyen esetben a gyermekek infúzióra, plusz oxigénre, súlyosabb esetben pedig gépi lélegeztetésre és keringéstámogatásra szorulhatnak. Fontos tehát, hogy kellő figyelmet fordítsunk erre a kórképre Az RSV-elleni védőoltással megóvhatjuk a legvédtelenebb és immunológiailag veszélyeztetett gyermekeket – hívja fel a figyelmet Prof. Dr. Mészner Zsófia, a Gyermekgyógyászati Központ szakembere.
Téma szakértője
-
Védőoltási szaktanácsadás: melyik oltást mikor érdemes beadatni gyermekének
-
Személyre szabott védőoltási terv készítése
-
Védőoltások tervezése a családtervezés időszakában, várandósság előtt és alatt
Rendelés típusa: távkonzultáció
Telefonszám: +36 30 208 5571
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Elhúzódó köhögés
2 éves kislányom hosszantartó köhögését sikerült meggyógyítania a Doktor Úrnak! Több gyerekorvos után, végre választ kaptunk a kérdéseinkre és megoldást a problémára. Mindemellett kedves és tényleg gyerekközpontú! 5 csillag!